استایلینگ در طراحی لباس؛ استایلیست کیست؟

استایلینگ شخصی:  آن چیزی است که به من و شما می‌گوید چه بخریم؟ چه بپوشیم و چه رنگ و طرح و لباسی را با چه چیز دیگر هماهنگ یا به اصطلاح، «سِت» کنیم. استایلیست کسی است که سبک‌ها و برندهای مختلف را می‌شناسد و با مد و تجارت مد و ایده‌پردازی در زمینه مد آشناست. برای مثال باید بداند در دهه ۶۰، از چه لباس‌هایی با چه سبک و سیاقی استفاده می‌شده و چرا؟ یعنی استایلیست کسی است که تنها سبک‌های تاریخی پوشش را نمی‌شناسد بلکه می‌داند در هر دوره تاریخی، چه عواملی باعث به‌وجود آمدن این نوع لباس شده است.
استايلينگ در فشن يعنى توانايى هماهنگ كردن يك لباس با اكسسوريز مختلف( منظور از اكسسوريز كيف كفش زيورآلات كلاه و حتى مدل وآرايش مو وعطر مورد استفاده)است و كسى كه اينكار را انجام می دهد استايليست است.
استايلينگ در زبان فارسى به معناى سبك است
يكى ديگر از اصطلاحات مهم فشن كه خيلى زياد با آن رو به رو ميشويم و معمولا در كنار استايلينگ و استايليست هميشه استفاده ميشود كلمه لوك است لوك look يعنى ديد كلى در اينجا يعنى نمونه كامل شده يك استايل در فرد ، كه شامل لباسي كه به تن دارد، هماهنگى كيف و كفش، آرايش صورت، مدل مو زيورآلات مورد استفاده حتى مدل رفتار اون شخص همه اينها به طور کلی نمایانگر لوك شخص است و از روى آن ميشود حداقل به ٤٠ -٥٠ درصد از شخصيت، موقعيت اجتماعى، فرهنگ پوشش، فرهنگ اجتماعى، موقعيت مالى و ديد گاه شخص پی برد.
استايلينگ علاوه بر هماهنگ كردن لباس به موارد ديگری مثل جايی كه لباس بايد استفاده شود، سن افراد، موقعيت اجتماعى و از همه مهمتر مدل وايرادهاى اندامي افراد هم مي پردازد وكسى كه اينكار را انجام ميدهد يعنى استايليست بايد به تمام اين موارد مسلط باشد.
در مورد استايلينگ بايد گفت، هنر واقعى لباس پوشيدن در استايلينگ است گالريل كو كو شانل يک تو صيه خيلى مهم براى بانوان دارد و آن وجود little black dress يعنى پيراهن كوتاه مشكى در كمد هر زن مي باشد . آيا دلیل آن را می دانید؟ در دنياى مد بعضى لباس ها، معروف به لباس ژوكر هستند كه پيراهن كوتاه مشكى يكى از مهمترين و مشهور ترين آنهاست دليلش اين است كه شما با يك استايلينگ درست مي توانيد بارها از یک لباس استفاده كنید و حتى كسى متوجه تكرارى بودن آن لباس نشود و اين هنر استايلينگ است. شما اين كار را ميتوانيد با تمام لباس های خود انجام دهید.
يكي ديگر از كارهايى كه با استايلينگ ميشود انجام داد اين است كه با استايلينگ درست واستفاده درست از لباس و اكسسوريز ميشود ايرادهاى اندامى را بر طرف كرد و همه چيز را بهتر جلوه داد.
استایلیست شخصی است که باید قادر به شناسایی سبک های مختلف- تجارت مد- ایده پردازی در صنعت مد- خلق سبک نو در صنعت مد- تجزیه و تحلیل برندهای مختلف تجاری- آینده نگری در مورد ایجاد سبک هایی که در آینده به وجود خواهد آمد- مشاوره به برندهای تجاری و اشخاص علاقه مند به صنعت مد باشد.
استايليست در وافع كسي است كه مسئول به وجود آوردن يك استايل براى يك مدل يا شخصى است. اكثر هنرمندان و افراد مشهور دنيا و صاحبان برند و ماركهاي مشهور يك يا چند استايليست دارند واز آنها مشاوره مي گيرند.
وقتى يك كت واك شو برگزار می شود تمام كارها در اين شو به عهده استايليست وكوروگراف ( choreograph كسي كه مسئول مدل راه رفتن مدلها با لباسهايى كه در كت واك به تن دارند مي باشد كررئوگراف به نوعی، طراح رقص يا سبك راه رفتن مدل، نشستن، برخواستن مدل ها مي باشد) ميباشد. استايليست بر اساس كانسپت يا موضوع شو، مدلها را آرايش و پيرايش و آماده راه رفتن در سكوى مد مي كند.
زمينه فعاليت استايليست :
۱- اديتور استايلينگ: كه براى مجلات مد عكاسى هاى فشن فعاليت ميكند كه اين فرد مثلاً اگر ٥ دست لباس براى عكاسى در اختيار داشته باشد بايد حداقل ١٠ مدل لوك براى آن به وجود بياورد وهمچنين بر اساس كانسپت تبليغات در معرفى برند، به همراه استايلى كه به وجود مي آورد، عكس اطلاعات موردنظر را به بيننده القا كند .
٢- مشاور برند كه يك استايليست همان طور كه قبلاً هم گفته شد بايد در اجراى فشن شوها و همچنين چيدمان لباسها در كنترل يك طراح باشد.
٣-استايليست افراد مهم و مشهور كه تمامى افراد مشهور ملزم به داشتن يك مشاور مد يا استايليست براى خود هستند تا بر آن اساس براى رد كارپتها و اجراى برنامه هاى تلويزيونى ويا كنسرتهاى خود آماده شوند

2 پاسخ به “استایلینگ در طراحی لباس؛ استایلیست کیست؟”

  1. AffiliateLabz گفت:

    Great content! Super high-quality! Keep it up! 🙂

  2. مدیر وب سایت گفت:

    tank you

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *